VLASTA LISKOVÁ

Mou vášní je pomáhat lidem, aby jejich tělo, mysl a vnitřní energie vyzařovaly radost a kondici.  

Můj příběh

Jedno moudré přísloví říká: „Poznej své tělo a poznáš celý vesmír“. Plně s ním souhlasím. 

Jmenuji se Vlasta Lisková a ráda bych vám představila své skvělé přátele – jógu, cvičení tao a pohybové terapie, s kterými pracuji. Zabývám se pohybem a jógou více jak 25 let.  Na začátku jsem ale neuměla s tělem tak dobře pracovat jako nyní..

Kdysi

V mládí jsem hodně sportovala a nedbala na to, že své tělo nerespektuji a přepínám. Nějakou dobu to mé tělo trpělo. Pak nastala změna životního stylu, narodily se mi děti a ubylo pohybu. Neměla jsem od mládí dobré držení těla a teď se to s dlouholetým přetěžováním vše negativně spojilo. Tělo začalo bolet a s péčí o děti jsem začala mít potíže se zády. Přišly bolesti krční páteře a později páteře bederní. Znalosti ze studia tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově mi tenkrát moc platné nebyly. S potížemi zad mi velmi pomohla JÓGA a cvičení TAO, do kterých jsem se zcela zamilovalaPozději jsem ještě připojila cvičení SM systém - Spirální stabilizace páteře MUDr. Smíška jako kompenzaci k ochabování těla při sedavé práci a Spirální dynamiku chodidla Dr. med. Christian Larsena pro zdravá chodidla a nohy. 

Nyní

Dnes po svých zkušenostech s bolestmi zad vím, jak je důležité dávat tělu zdravý a vnímavý pohyb i jako prevenci, kompenzovat sedavé zaměstnání a umět svému tělu naslouchat a dávat mu co potřebuje. Také vím, jak moc je celé tělo propojené s psychikou člověka a jak moc psychice prospívá cvičení jógy a tao. Ověřila jsem si to sama na vlastní kůži při složitých životních obdobích, při péči o nemocnou maminku i při rozvodu.

Na józe mě baví vědomý pohyb, příjemné protažení, rozdýchání, uvolnění napětí, odplavení stresu a ten úžasný pocit znovuzrození po cvičení. Nepřestává mě fascinovat radost z naplňujícího pohybu, z oživování a uvolňování těla i mysli. To vše moudrá jóga a tao umí dokonale.  

Jógu ve spojení s tao považuji za moudrý celostní systém péče o tělo, mysl a vnitřní energii. 

Za 25 let zkušeností s pohybem mě oslovily různorodé druhy JÓGY a TAO:

 • Vědomá jemná jóga - hathajóga, práce s dechem, relaxace a meditace
  Jemná jóga má snadný nenáročný průběh s pomalým a klidným cvičením. - Od počáteční relaxace, přes rozcvičující cviky se přechází k protahovacím jednodušším ásanám. Důraz se klade na dech, správnost provedení a dle možností i na krátkou výdrž v každé pozici. Mezi pozicemi jsou zařazovány krátké relaxace s vnímáním, kdy pozice doznívá a zvyšují se její účinky. Na konci cvičení jemné jógy zařazuji závěrečnou relaxaci s vizualizací. Jemná jóga je vhodné pro každého bez ohledu na věk a tělesnou kondici. Je vhodná pro začátečníky i pokročilé, kteří si zde vypreacizují pozice. Každý cvičí podle svých možností. Jemná jóga blahodárně působí na celé tělo a je v podstatě jemnějsí hathajógou, využívá její jednodušší ásány.
 • Jóga pánevního dna, Jóga hlubokých bederních svalů - vnitřní jóga s tao
  Velmi jemný druh cvičení pracující zejména s uvolněním, pomalostí, mikropohybem, získáváním pružnosti, vnímáním energie a posléze biointeligentním fluidním terapeutickým pohybem. Pracuji zde často s centrem těla - pánví, pánevním dnem, hlubokými svaly podél páteře.
 • Hormonální jógová terapie
  Dynamická jóga, která oživuje žlázy s vnitřní sekrecí a harmonizuje hormonální systém.

Jógu při individuálním cvičení doplňuji o skvělé systémy SPIRÁLNÍ DYNAMIKY:

 • SM systém - Spirální dynamika páteře MUDr. Smíška
  Cvičení vhodné při bolestech zad, páteře, při špatném držení těla, jako kompenzace práce v sedě na PC
 • Spirální dynamika chodidla Dr. med. Christiana Larsena
  Cvičení vhodné při bolestech chodidel, plochonoží, vbočeném palci apod.

Jak s tělem pracuji?

 • Skupinová výuka
  Při skupinovém cvičení vedu lidi k vnímání, uvolnění a zdravému pohybu, objevujeme své tělo, tak jak individuálně potřebujeme. Každý jsme jiný a máme za léta nasbírané jiné zkušenosti, které nás zformovaly, proto každý teď také potřebujeme vlastní cestu k sobě a k tělu.
 • Individuální výuka
  Při individuálním cvičení pracujeme podle vaší potřeby. Mohu vám pomoci položit dobré základy zdravého cvičení a držení těla nebo pracujeme na individuálních problémech a řešíme je prací s hlubokými vrstvami svalů (kde problémy vznikají) a pomocí přirozených a jemných pohybů, kde sami cítíte, jak tělo ten správný pohyb potřebuje a je mu při něm dobře.

Moji učitelé na cestě

Inspirací v moudrosti těla, jógy a tao mi bylo a je mnoho skvělých učitelů napříč různými směry. Vystudovala jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu na Univerzitě Karlově. Ta mi dala základ ve fyziologii. V józe a tau mi byli a jsou učiteli např. André Van Lysebetha, Paramhans Swami Maheshwaranandu a jejich žáci např. manželé Zanáškovi, dále Osho, Mantak Chia, Liz Koch a mnozí další. Inspirací mi byl i pobyt v Nepálu. Čerpám též z vlastních prožitků a zkušeností z vedení kurzů a individuálních hodin cvičení, protože věřím v modrost těla každého z nás.

Ve spirální dynamice mi jsou skvělými učiteli MUDr. Smíšek a Dr. med. Christian Larsen, jejichž přístup pomáhá zejména při vadném držení těla, při větších problémech se zády a páteří, ramenem, při problémech s  nohama a chodidly (ploché nohy, vbočené palce apod.)

Spojením těchto směrů jsem došla k přirozenému naslouchání moudrosti těla, hledání rovnováhy a radosti v pohybu i životě. Dělá mi radost, co jsem se naučila předávat dál. Tělo je totiž úžasný nástroj a nepřestává mě fascinovat jeho moudrost.

Věřím, že se k objevování a péči o své moudré tělo také přidáte

S láskou k józe a tau

                           Vlasta 

Více mě můžete poznat na mých osobních stránkách www.vlastaliskova.cz