Reference

aneb

co se o náš říká

Reference

aneb co se o nás říká

Na Hlas a Jógu společně

Krásný zážitek, rozhýbání těla uvnitř, uvědomění si dechu, zkoumání propojení, nalezení a opřetí se o svůj střed těla... to je radost. Poznala jsem jak tělo, dech a hlas můžu lépe používat – a to opravdu stojí za to... vědomě si nacházím pozice těla, ve kterých se lépe cítím, hlouběji dýchám a můj hlas může znít jasneji a plněji. Navíc, Vlasta a Petra Vám všechno skvěle vysvětlí a určitě si hru se svým tělem a hlasem užijete :-)

Andreasomatický kouč

Často se mi jako řečníkovi stávalo, že jsem se vymluvil a byl před svým projevem nervózní. Po návštěvě kurzu hlasu a jógy jsem objevil příčiny, které mi bránily a otevřel se mi svět toho, co to znamená opřít se o vlastní tělo jak po hlasové, tak vnitřní stránce. Od té doby, co pracuji se svým hlasem a tělem se cítím mnohem lépe. Vím, že mám před sebou ještě dlouhou cestu, ale už vím jakou. Jak Péťa, tak Vlasta jsou dámy nesmírně příjemné a v jejich rukách se rozhodně nemáte čeho bát, má nervozita zmizela velmi brzo. Stojí to za to!

Lukáš Zídkadesigner

Na ochutnávku jsem se přihlásila, protože Petru znám a vím, co vše dokáže. Čekala jsem, že se seznámím s jógou, na které jsem ještě nikdy nebyla a že to celé bude fajn. Ale nenapadlo mě, že budu odcházet s protaženým tělem (a to bez větší námahy), spokojenou myslí a úsměvem na tváři, kterého se nebudu moct zbavit. A ten úsměv mi vydržel tři dny. Navíc jsem se naučila, jak ho vždy znovu získat, a tak stres z práce teď zvládám lépe. Moc děkuji.

Dana Hlaváčková

Na Hlasovku

Za několik let, co se věnuji rozvoji svého hlasu, jsem nikdy nepostupoval tak rychle a vědomě, jako nyní s Petrou. Na konci většiny hodin zažívám nový pocit ze svého hlasu. Když se Petry na něco o hlasu zeptám, zná odpověď. Na naší spolupráci oceňuji Petřinu profesionalitu i individuální přístup. Na každou lekci se těším. Vždy se zaměříme na něco a já věřím, že to něco je ono.

Pavel Wieserlektor aplikované improvizace, moderátor a kouč

Chodím ku Petre Bartošovej na individuálne hodiny hlasovej výuky už pol roka a musím povedať, že výuka prekročila moje čakávania. :) Spôsob, akým hodiny vedie je veľmi nápaditý a hlavne účinný. Pracujeme s emóciami, predstavami, z ktorých nakoniec vyjdú naozaj „bláznivé“ cvičenia, ktoré za prvé pomôžu viac telo uvoľniť a otvoriť a za druhé sa pri tom vždy riadne nasmejeme. Človek pritom zistí, ako je to všetko prepojené a že ak sa chce naučiť pracovať s hlasom, je potrebné sa najprv naučiť zapojiť telo. Práca s hlasom v podstate znamená práca s celým telom. Zároveň ale Peťa všetko zrozumiteľne vysvetlí (vidno, že sa v tom vyzná), takže rozumiete tomu, čo robíte a prečo to robíte. Hlasovú výuku (u Peti ) by som určite odporučila všetkým (ktorí chcú na sebe pracovať). Hlas je naším každodenným pomocníkom a čím stabilnejší a sebaistejší bude Váš hlas, tým sebaistejší budete Vy a naopak. :)

Mirka Kršákovástudentka VŠ, amatérská zpěvačka

K Petře jsem začal chodit kvůli bolestem zad a problémům s bránicí. Hned od začátku mě zaujal přátelský přístup, příjemná atmosféra a hravá forma cvičení s dechem. Přestože jsou mé potíže dlouhodobé, pokaždé návštěvě odcházím s úlevou a pocitem lepšího vnímání dechu a držení těla. Během těch několika měsíců jsem se naučil řadu cviků, které mohu provádět doma a které mi pomáhají postupně se zbavovat naučených stereotypu v používání hlasu a dechu.

Filip Švehlalektor výtvarných kurzů, student VŠ

Hlasová průprava je pro mě důležitá kvůli mé práci. Jako herec potřebuji „umluvit“ celý prostor divadla, jako pedagog potřebuji umluvit…. no Vás studenty. Musím mít tedy svůj hlas patřičně vytrénovaný, připravený, „naladěný“. Odkud se hlas bere a co to je? Je to spojení těla a mysli. Tělo je skutečně hudební nástroj. Petra mi, skrz práci s hlasem, pomohla pochopit a zažít, jak moc je tělo s myslí propojené. Tedy při hlasové práci se zdaleka nezabýváte jen hlasem samotným! To tedy znamenalo, že jsme si začali všímat i mnoha dalších oblastí, kde byl prostor pro zlepšení – držení těla a chůze např. Během našich setkání jsem se dozvídal mnohé teoretické poznatky a naučil jsem se cvičení, pomocí kterých mohu svůj hlas nadále kultivovat. Cvičení měla spoustu aspektů. Práce s dechem, svaly a samozřejmě i s hlavou, která si dost často myslí, že je pánem situace – pro mě kámen úrazu, pro někoho hračka, každý jsme trochu jiný. Po hodinách jsem odcházel nejen rozmluvený, ale i rozehraný. Stojí to samozřejmě nějaké úsilí, dostat se ze své komfortní zóny. Také kontinuita práce je důležitá, ale i přes všechny překážky se výsledky časem začaly dostavovat a s nimi rostl i můj zájem o další rozvoj. V běžném životě se taková soustavná kultivace projevuje také. Stojí za povšimnutí, že techniky pro uvolnění jednotlivých částí „nástroje“, jsou do značné míry zároveň technikami na odbourání stresu. Proto jsem vždy odcházel rozehraný a v dobré náladě. Po každém prožitku a objevu si říkáte, jak jste úžasní, a že jdete po dobré cestě. Mnoho zdarů, na té Vaší cestě!

Josef Darebnýherec, pedagog

Na Jógu

Mám poměrně náročnou „sedavou“ práci a denně musím operativně řešit nejrůznější situace. Jóga mi pomáhá vše lépe zvládat. Báječně si při ní protáhnu tělo, odplavím stresující myšlenky, nabiji se energií a lépe zvládám stres. Jóga v provedení Vlasty je jemná, příjemná, harmonizující a vnímavá k tělu i mysli. Díky józe se mi celkově zlepšila fyzická kondice i postava, stala jsem se ohebnější a vnímavější. Cvičení bych doporučila každému, komu chybí zdravý pohyb, má náročné zaměstnání a touží být v dobré fyzické a psychické formě.

Magdaléna Feldekovámajitelka nakladatelství

Chodit na jógu jsem začala před nedávnem a opravdu se mi to líbí. Zastavit se v dnešní uspěchané době, zasoustředit na své tělo a dýchání je úžasná věc a v podání Vlasty je to snadné i pro takové začátečníky jako jsem já. Díky józe mám skvělý pocit, že dělám něco pro sebe :-) Jógu pod vedením Vlasty doporučuji všem, kteří mají motivaci něco pro sebe udělat, ale neustále bojují s obavou zda to zvládnou. Hned po první lekci budete stejně nadšeni jako já :-)

Gabriela Dänemarková ředitelka Nadačního fondu Dar sluchu

Na hodinách jógy u Vlasty jsem zjistila, že není třeba hned dělat 100% všechny cviky, ale že je důležité být k sobě laskavá a cvičení si užívat. I když nedělám všechno dobře, mám ze cvičení dobrý pocit a hlavně radost. Je to úžasný prostor vypnout, nechat starosti plavat a zabývat se sama sebou. Vyhovuje mi vedení cvičení – kombinace relaxace, citlivé nastavení celého cvičení i krásný zvuk Tibetské mísy. Díky hodinám jógy jsem více ve svém těle, postupně si více uvědomuji jednotlivé části těla – jak vše souvisí se vším a cítím se pružnější v těle i mysli. Jako důležité vnímám, že mé tělo má ze cvičení „radost“, jsem víc v realitě…, užívám si života. Tyto hodiny jógy bych doporučila jako relax a oživení po pracovní zátěži, jako vzor pro cvičení doma a možnost uceleného přístupu ke svému tělu.

Ilona Kydlíčkovápředsedkyně o.p.s. rodinného centra