Jak se hlas a jóga daly dohromady

_MG_8012x

V rámci svého seberozvoje jsem začala chodit na šestiměsíční seminář neurolingvistického programování. Pracovala jsem tam hlavně na tom, abych rozjela učení hlasovky. A tak se stalo, že se postupně všichni účastníci našeho kurzu nechali strhnout mým nadšením pro práci s hlasem a tělem a přišli zkusit, co to obnáší… Až se u mě objevila i Vlasta.

Tak nějak jsem věděla, že Vlasta učí i jógu a jóga samotná je mi dost blízká, ale do té doby mě vůbec nenapadlo, že by se to dalo nějak propojit. Začala jsem hodinu vysvětlením správného postoje a tedy nalazením si našeho nástroje pro tvorbu hlasu… No, to bylo tady trošku zbytečné a dostala jsem i pár dalších rad navíc… OK, takže tady máme vědomého klienta…

Průběh celé lekce se přelíval od mých „hlasovo-tělesných“ záležitostí k Vlastiččiným „tělesno-zdravotním“. Dokončily jsme hlasovou hodinu a dohodly se, že si příště přijdu já k ní. A co hlavně? Pochopily jsme, jak moc jsou principy jemné jógy a přirozeného tvoření hlasu podobné.

_MG_8025x

Vyšší princip, aneb co hlas s jógou spojuje

Ač by to každý neřekl, při tvorbě hlasu je velmi důležité uvědomovat si celé své tělo, až po palec na noze. Je potřeba vzít celé tělo do hry. Vědět, co můžeme použít, kam se můžeme opřít. A ne to nechávat všechno jenom na hlasivkách. Hmm, ano, k tomu by nám jóga mohla pomoct.

Dalším důležitým faktorem při tvorbě řeči je neustálá aktivita. Pokud chceme mít probuzený hlas, musíme se probudit i my. Nepolevovat dokud jsme ještě nedořekli větu. Udržet stejný proud až do konce. Nespadnout do nevědomého stereotypu, do módu autopilota, který nás odřídí z postele do koupelny, vyčistí nám zuby, upraví nás a odvede do práce. Potřebujeme se naučit být vědomí tady a teď v našem těle. Ano, s tímhle jóga také pracuje.

Dalším bodem je pružnost. Pokud budeme celí zkoprnělí a zatnutí, nikdy nebudeme moci využít plný potenciál našeho hlasu. Stejně jako kmitají naše hlasivky, musíme kmitat i my. Samozřejmě to nemyslím úplně doslova, nicméně znáte to – na každém šprochu,… Musíme mít totiž pružné tělo a bránici. A hele! K tomu nám jóga rozhodně pomůže!

A v neposlední řadě – pro hlas je nepostradatelná jistá vnitřní jemnost. V dnešní výkonové době se často setkáváme s tím, že na sebe příliš tlačíme. Všechno potřebujeme mít dokonalé minimálně na 200 % a pokud možno ještě lépe. Ani já bohužel nejsem úplně výjimkou…

Nicméně pokud budeme na svůj hlas tlačit a pojedeme ve stylu: „Prostě to tam nějak narvu krkem a ono to nějak půjde“, tak si můžeme být jistí, že to nepůjde dlouho… Naučit se jemnosti a přívětivosti k sobě samým i svým hlasivkám společně s Vlastinou jógou? Ano, to je ono a bude to bomba! A tak milí přátelé jsme se daly pro vás dohromady. Zažít na vlastní kůži to můžete s námi.

Petra
Učím lidi objevovat, kde jim může tělo pomoci a ne je omezovat v utváření hlasu :) Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře